Skip to main content

Amerykański film antyaborcyjny już w polskich kinach


Od 1 listopada w polskich kinach wyświetlany jest film Nieplanowane, który opowiada historię opartą na prawdziwych wydarzeniach z życia Abby Johnson. Johnson pięła się po szczeblach kariery w największej aborcyjnej sieci w Stanach Zjednoczonych – Planned Parenthood. W końcu z przerażeniem zrozumiała, co tak naprawdę robi się w tej klinice – że nie usuwa się „zlepka komórek”, ale morduje nienarodzone dzieci.

W kwietniu tego roku, kiedy film dopiero wchodził na ekrany kin w Stanach Zjednoczonych, na portalu PCh24.pl opublikowano mój tekst na jego temat. Przytaczam w nim m.in. wypowiedź samej Johnson: „świeckie media karmią nas fałszywą narracją, która mówi nam, że przemysł aborcyjny jest bezpieczny i zapewnia wysokiej jakości opiekę zdrowotną dla kobiet. (...) Jedynym sposobem skutecznego zwalczania tego mitu jest wyjawienie prawdziwych historii i prawdziwego horroru, jaki rozgrywa się za murami klinik”.

Unplanned napotkał problemy już w fazie realizacji w USA, a potem w dystrybucji, ale odniósł sukces kasowy. Także w Polsce pojawiły się feministyczne ataki na ten film jeszcze przed jego premierą. Jeśli ktoś zastanawia się, czy pójść do kina, może mój tekst, który odnotowuje również reakcje na film recenzentów, pomoże mu podjąć decyzję: „Mimo prób cenzury antyaborcyjny film Unplanned odnosi sukces kasowy”.


Comments

Popular posts from this blog

Premiera! Nowa książka w moim przekładzie!

S ą już egezmplarze autorskie "Świątobliwych zdrad". Książka, której autorką jest Martha Alegria Reichmann de Valladares, ukazała się nakładem Wydawnictwa AA w moim przekładzie. Rzecz smutna, bo mówiąca o korupcji na najwyższych szczeblach hierarchii watykańskiej, o skandalu homoseksualnym i jego kryciu oraz o przyjaźni ambasadora Hondurasu i jego rodziny z wysoko postawionym w hierarchii watykańskiej duchownym, który ostatecznie zostawił wdowę po amabasdorze i jego córki na lodzie po wkręceniu ich w szwindel finansowy...

BookTube: O feministkach i "Największych kłamstwach XXI wieku", czyli polski Wierchowieński łże jak pies

Jane Austen: Gigant literacki nie tylko wśród kobiet

Na portalu „Christianitas” opublikowano kolejny szkic Josepha Pearce’a w moim przekładzie. Tym razem autor w swoim krótkim, acz treściwym tekście pisze o Jane Austen i jej znaczeniu w literaturze nie tylko angielskiej. Auto uważa, że spokojnie „można wymienić ją jednym tchem z Tołstojem, Dostojewskim i Dickensem. Niewielu w istocie dorasta jej do pięt pod względem czystego blasku jej dzieła i przenikliwych głębi, które sonduje”. Autor pisze też o stosunku wielkiej angielskiej pisarki do Kościoła katolickiego „w czasie, kiedy antykatolicka bigoteria i sekciarstwo stanowiły standardowe stanowisko w kulturze angielskiej”. O tym wszystkim i więcej można przeczytać w szkicu „Geniusz Jane Austen” . Photo by Paolo Chiabrando on Unsplash