Skip to main content

Cztery teksty z "Frondy" na zakończenie starego roku i początek nowego


Stary rok zakończyłem czterema krótkimi tekścikami dla portalu „Fronda”. Pierwszy dotyczy najnowszego filmu Terrence’a Malicka, autora takich znakomitych filmów, jak Cieńka czerwona linia czy Drzewo życia. Jego najnowszy obraz Ukryte życie ma wejść do kin w Polsce 7 lutego. W mediach pojawiły się już recenzje po premierze w Stanach Zjednoczonych. Niektórzy recenzenci zwracają uwagę na fakt, że dzieło Malicka jest pokazywane tylko w wybranych kinach. Miejmy nadzieję, że u nas zdobędzie sobie widzów. Więcej w artykuliku „Do kin wszedł ciekawy film o męczenniku. Wkrótce w Polsce”. A poniżej polski „trailer” tego filmu.



Niestety nie ma końca kolejnym kontrowersjom związanym z Pachamamą, inkaską boginką płodności. Tym razem do bulwersującego wydarzenia doszło w czasie koncertu charytatywnego, który odbył się 14 XII w Rzymie i był transmitowany w Wigilię i Boże Narodzenie. Więcej w tekście „Indianka katechizuje biskupów Pachamamą”.

I dwa artykuliki z dzisiaj. Pierwszy na temat francuskiego biskupa, który niestety próbuje „iść z czasem, postępem, osiągnięciami techniki”, czy raczej poprawności politycznej. Biskup mianowicie wydał wytyczne dotyczące wpisywania danych rodziców w rejestrach chrzcielnych i zalecił używania „języka neutralnego płciowo”! O tym można przeczytać w „Francuski biskup: Chrzcijcie dzieci gejów, unikajcie słów ojciec i matka”.

A na koniec dobre nowiny z Afryki, gdzie arcybiskupem archidiecezji Bamendy w Kamerunie został mianowany przez papieża Franciszka Andrew Nkea Fuanya, który w czasie ubiegłorocznego synodu ds. młodzieży mówił o tym, iż jego kościoły pękają w szwach. Według badań i danych statystycznych Kościół katolicki w Afryce kwitnie i rozwija się dynamicznie, zyskując nowych wiernych, co niekoniecznie związane jest z przyrostem naturalnym. Czyżby nadzieją na odrodzenie katolicyzmu i wiary w Europie była Afryka? Może wkrótce zobaczymy misjonarzy z Czarnego Lądu w Europie? Więcej w artykule „Wiara w Europie umiera, w Afryce – po prostu kwitnie”.

Wszystkim Czytelnikom tego bloga życzę wszelkich łask Bożych w Nowym Roku. Przede wszystkim światła Chrystusa!

Comments

Popular posts from this blog

Premiera! Nowa książka w moim przekładzie!

S ą już egezmplarze autorskie "Świątobliwych zdrad". Książka, której autorką jest Martha Alegria Reichmann de Valladares, ukazała się nakładem Wydawnictwa AA w moim przekładzie. Rzecz smutna, bo mówiąca o korupcji na najwyższych szczeblach hierarchii watykańskiej, o skandalu homoseksualnym i jego kryciu oraz o przyjaźni ambasadora Hondurasu i jego rodziny z wysoko postawionym w hierarchii watykańskiej duchownym, który ostatecznie zostawił wdowę po amabasdorze i jego córki na lodzie po wkręceniu ich w szwindel finansowy...

BookTube: O feministkach i "Największych kłamstwach XXI wieku", czyli polski Wierchowieński łże jak pies

Jane Austen: Gigant literacki nie tylko wśród kobiet

Na portalu „Christianitas” opublikowano kolejny szkic Josepha Pearce’a w moim przekładzie. Tym razem autor w swoim krótkim, acz treściwym tekście pisze o Jane Austen i jej znaczeniu w literaturze nie tylko angielskiej. Auto uważa, że spokojnie „można wymienić ją jednym tchem z Tołstojem, Dostojewskim i Dickensem. Niewielu w istocie dorasta jej do pięt pod względem czystego blasku jej dzieła i przenikliwych głębi, które sonduje”. Autor pisze też o stosunku wielkiej angielskiej pisarki do Kościoła katolickiego „w czasie, kiedy antykatolicka bigoteria i sekciarstwo stanowiły standardowe stanowisko w kulturze angielskiej”. O tym wszystkim i więcej można przeczytać w szkicu „Geniusz Jane Austen” . Photo by Paolo Chiabrando on Unsplash