Skip to main content

Malvolio – ofiara czy łajdak? Nowy esej Josepha Pearce’a


Na portalu „Christianitas” ukazał się nowy szkic Josepha Pearce’a z cyklu szekspirowskiego. Jednocześnie jest to kontynuacja tematu konfrontacji Szekspira z purytanami. Tak jak w poprzednim eseju Pearce dowodził, że Shylock z Kupca weneckiego to w rzeczywistości purytanin, który skrywa się pod maską żydowskiego lichwiarza, tak w obecnym przekonująco wykazuje, iż Malvolio z Wieczoru Trzech Króli to również kolejne przedstawienie purytańskiej mentalności.

Pearce umieszcza sztukę w kontekście historycznym i przytaczając cytaty z epoki, pokazuje, jak rozumieć postać Malvolia, który bywa przez krytyków (i aktorów) interpretowany jako ofiara podłego żartu. Tymczasem autor szkicu stwierdza, iż nie ma powodu do użalania się nad tą postacią, tak jak nie ma powodu do użalania się nad Hitlerem czy Stalinem. Purytanie bowiem odegrali złowrogą rolę w prześladowaniu katolików i tłumieniu wolności słowa w Anglii czasów Szekspira. Dlatego okrzyk Malvolia pod koniec sztuki: „Pomszczę się na całej waszej bandzie!” należy przyjmować nie tylko ze śmiechem, ale potraktować jak najbardziej poważnie.


Cały esej można przeczytać w moim przekładzie na stronie „Christianitas”: „Szekspir kontra purytanie: Zła wola Malvolia”.

Photo by Jessica Pamp on Unsplash

Comments

Popular posts from this blog

Premiera! Nowa książka w moim przekładzie!

S ą już egezmplarze autorskie "Świątobliwych zdrad". Książka, której autorką jest Martha Alegria Reichmann de Valladares, ukazała się nakładem Wydawnictwa AA w moim przekładzie. Rzecz smutna, bo mówiąca o korupcji na najwyższych szczeblach hierarchii watykańskiej, o skandalu homoseksualnym i jego kryciu oraz o przyjaźni ambasadora Hondurasu i jego rodziny z wysoko postawionym w hierarchii watykańskiej duchownym, który ostatecznie zostawił wdowę po amabasdorze i jego córki na lodzie po wkręceniu ich w szwindel finansowy...

BookTube: O feministkach i "Największych kłamstwach XXI wieku", czyli polski Wierchowieński łże jak pies

Jane Austen: Gigant literacki nie tylko wśród kobiet

Na portalu „Christianitas” opublikowano kolejny szkic Josepha Pearce’a w moim przekładzie. Tym razem autor w swoim krótkim, acz treściwym tekście pisze o Jane Austen i jej znaczeniu w literaturze nie tylko angielskiej. Auto uważa, że spokojnie „można wymienić ją jednym tchem z Tołstojem, Dostojewskim i Dickensem. Niewielu w istocie dorasta jej do pięt pod względem czystego blasku jej dzieła i przenikliwych głębi, które sonduje”. Autor pisze też o stosunku wielkiej angielskiej pisarki do Kościoła katolickiego „w czasie, kiedy antykatolicka bigoteria i sekciarstwo stanowiły standardowe stanowisko w kulturze angielskiej”. O tym wszystkim i więcej można przeczytać w szkicu „Geniusz Jane Austen” . Photo by Paolo Chiabrando on Unsplash