Skip to main content

Malvolio – ofiara czy łajdak? Nowy esej Josepha Pearce’a


Na portalu „Christianitas” ukazał się nowy szkic Josepha Pearce’a z cyklu szekspirowskiego. Jednocześnie jest to kontynuacja tematu konfrontacji Szekspira z purytanami. Tak jak w poprzednim eseju Pearce dowodził, że Shylock z Kupca weneckiego to w rzeczywistości purytanin, który skrywa się pod maską żydowskiego lichwiarza, tak w obecnym przekonująco wykazuje, iż Malvolio z Wieczoru Trzech Króli to również kolejne przedstawienie purytańskiej mentalności.

Pearce umieszcza sztukę w kontekście historycznym i przytaczając cytaty z epoki, pokazuje, jak rozumieć postać Malvolia, który bywa przez krytyków (i aktorów) interpretowany jako ofiara podłego żartu. Tymczasem autor szkicu stwierdza, iż nie ma powodu do użalania się nad tą postacią, tak jak nie ma powodu do użalania się nad Hitlerem czy Stalinem. Purytanie bowiem odegrali złowrogą rolę w prześladowaniu katolików i tłumieniu wolności słowa w Anglii czasów Szekspira. Dlatego okrzyk Malvolia pod koniec sztuki: „Pomszczę się na całej waszej bandzie!” należy przyjmować nie tylko ze śmiechem, ale potraktować jak najbardziej poważnie.


Cały esej można przeczytać w moim przekładzie na stronie „Christianitas”: „Szekspir kontra purytanie: Zła wola Malvolia”.

Photo by Jessica Pamp on Unsplash

Comments

Popular posts from this blog

Najnowszy BookTube w "Kultywatorze". Tym razem o filozofii i dzieciach oraz nowa biografia autorstwa Wojciecha Wencla

Z jakiegoś powodu nie można odtworzyć nagrania, ale wciąż można je zobaczyć na portalu PCh24.pl: PILIPIUK, PORZEZIŃSKI, OBARA || MARSZ PORNOGRAFII PRZEZ KULTURĘ. TEŻ NA PRAWICY! - PCh24.tv – Prawa Strona Internetu

"Samotna pani z Dulwich" Maurice'a Baringa już zapowiadana na stronie Wydawnictwa Tyniec!

Na stronie Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec jest już zapowiedź "Samotnej pani z Dulwich" Maurice'a Baringa w moim przekładzie. Książka ukazuje się w ramach Biblioteki Christianitas. Mam nadzieję, że wkrótce ten piękny utwór będzie można już nabyć i przeczytać wreszcie po polsku. A tymczasem można zobaczyć okładkę, która moim zdaniem jest po prostu piękna i przeczytać opis oraz fragment samego utworu. Szczegóły na stronie wydawnictwa Tyniec:  Samotna pani z Dulwich (tyniec.com.pl)

BookTube: O feministkach i "Największych kłamstwach XXI wieku", czyli polski Wierchowieński łże jak pies