Skip to main content

Strach ma wielkie oczy, czyli zamknięcie Lourdes i czego boją się hierarchowie Kościoła?


Wśród ostatnich moich krótkich tekstów chciałbym zwrócić uwagę na ten, zamieszczony na stronach PCh24.pl: „Petycja w sprawie otwarcia basenów z cudowną wodą w Lourdes. Wsparł ją m.in. abp Vigano”.

Okazuje się, że epidemia koronawirusa wywołuje panikę także wśród duchowieństwa, które powinno napawać nas otuchą i pobudzać w nas wiarę w Opatrzność Bożą. Jakże bowiem inaczej wytłumaczyć fakt zalecania Komunii św. na rękę, czy wręcz zabraniania przyjmowania jej na język? Albo na przykład ograniczanie w niektórych krajach ilości Mszy świętych, pozbawianie wiernych możliwości zrobienia znaku krzyża wodą święconą czy wręcz odmawianie przyjścia z ostatnią posługą do umierającego pacjenta?
Do tego wszystkiego doszło zamknięcie basenów z cudowną wodą w Lourdes. A jak mówi prof. Roberto de Mattei, w ciągu 160 lat nikt nigdy nie został tam zarażony, mimo faktu, że przychodzili tam ludzie z najróżniejszymi schorzeniami!

Mam też wrażenie, że ta, jak i inne decyzje niektórych episkopatów ocierają się wręcz o bluźnierstwo czy świętokradztwo, wykazując przy tym w przypadku Komunii św. brak wiary w rzeczywistą obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Pytanie do teologów: jak traktować przekonanie, że kładąc Hostię, która jest Ciałem Pana Jezusa, na język wiernego może dojść do zarażenia?

Te i inne przejawy paniki wśród duchowieństwa i to duchowieństwa najwyższego rangą obserwuję z prawdziwym smutkiem. Dzieje się coś naprawdę niedobrego, coś wręcz wstrząsającego. Wygląda to na prawdziwy zanik wiary wśród duchownych. Chyba powinniśmy się za nich szczególnie modlić. Być może nawet bardziej niż o wybawienie od epidemii.

Comments

Popular posts from this blog

Premiera! Nowa książka w moim przekładzie!

S ą już egezmplarze autorskie "Świątobliwych zdrad". Książka, której autorką jest Martha Alegria Reichmann de Valladares, ukazała się nakładem Wydawnictwa AA w moim przekładzie. Rzecz smutna, bo mówiąca o korupcji na najwyższych szczeblach hierarchii watykańskiej, o skandalu homoseksualnym i jego kryciu oraz o przyjaźni ambasadora Hondurasu i jego rodziny z wysoko postawionym w hierarchii watykańskiej duchownym, który ostatecznie zostawił wdowę po amabasdorze i jego córki na lodzie po wkręceniu ich w szwindel finansowy...

BookTube: O feministkach i "Największych kłamstwach XXI wieku", czyli polski Wierchowieński łże jak pies

Jane Austen: Gigant literacki nie tylko wśród kobiet

Na portalu „Christianitas” opublikowano kolejny szkic Josepha Pearce’a w moim przekładzie. Tym razem autor w swoim krótkim, acz treściwym tekście pisze o Jane Austen i jej znaczeniu w literaturze nie tylko angielskiej. Auto uważa, że spokojnie „można wymienić ją jednym tchem z Tołstojem, Dostojewskim i Dickensem. Niewielu w istocie dorasta jej do pięt pod względem czystego blasku jej dzieła i przenikliwych głębi, które sonduje”. Autor pisze też o stosunku wielkiej angielskiej pisarki do Kościoła katolickiego „w czasie, kiedy antykatolicka bigoteria i sekciarstwo stanowiły standardowe stanowisko w kulturze angielskiej”. O tym wszystkim i więcej można przeczytać w szkicu „Geniusz Jane Austen” . Photo by Paolo Chiabrando on Unsplash