Skip to main content

Wywiad z Josephem Pearcem o katolicyzmie Szekspira


Na portalu PCh24.pl opublikowano mój wywiad z Josephem Pearcem na temat katolicyzmu Szekspira. Rozmowa jest dość długa, ale zapewniam, że warta lektury. To jedynie dotknięcie tego fascynującego tematu. Tak naprawdę można by zrobić o katolicyzmie Barda wywiad-rzekę, który obejmowałby zarówno całe życie autora Króla Leara, jak i interpretację jego poszczególnych dzieł „oczami Szekspira” (jak zatytułowana jest jedna z książek Pearce’a). Tutaj jest zaledwie szkic takiej rozmowy – postanowiłem bowiem oprócz wątków biograficznych przywołać w niej choćby pobieżnie zarówno Króla Leara, Hamleta, Romeo i Julię, jak i jedną z najbardziej opacznie interpretowanych sztuk, jaką jest Kupiec wenecki.

W wywiadzie poruszyłem także temat rzekomego homoseksualizmu barda ze Stratfordu. Pearce miażdży współczesne interpretacje, które doszukują się aluzji do homoseksualizmu m.in. w sonetach.
W czasie kwarantanny nie powinno chyba być problemu ze znalezieniem czasu na przeczytanie całości. Na zachętę podaję mały fragmencik:

„W ostatnich dziesięcioleciach mnóstwo rzetelnych badań historycznych dowiodło poza wszelką uzasadnioną wątpliwość, że Szekspir został wychowany w solidnym, zadeklarowanie i wojowniczo katolickim domu w czasie, w którym praktykowanie katolickiej wiary albo publiczne wyznanie przywiązania do niej były nielegalne. Ojciec Szekspira i jego córka otrzymali grzywny za to, że byli rekuzantami, tzn. za swój buntowniczy katolicyzm w obliczu niesprawiedliwych praw, a niektórzy członkowie z licznej rodziny jego matki zostali w rzeczywistości zgładzeni za swój udział w tak zwanych katolickich spiskach”.

Całość wywiadu „Szekspir był katolikiem. Są na to dowody” na portalu PCh24.pl.

Comments

Popular posts from this blog

Premiera! Nowa książka w moim przekładzie!

S ą już egezmplarze autorskie "Świątobliwych zdrad". Książka, której autorką jest Martha Alegria Reichmann de Valladares, ukazała się nakładem Wydawnictwa AA w moim przekładzie. Rzecz smutna, bo mówiąca o korupcji na najwyższych szczeblach hierarchii watykańskiej, o skandalu homoseksualnym i jego kryciu oraz o przyjaźni ambasadora Hondurasu i jego rodziny z wysoko postawionym w hierarchii watykańskiej duchownym, który ostatecznie zostawił wdowę po amabasdorze i jego córki na lodzie po wkręceniu ich w szwindel finansowy...

BookTube: O feministkach i "Największych kłamstwach XXI wieku", czyli polski Wierchowieński łże jak pies

Jane Austen: Gigant literacki nie tylko wśród kobiet

Na portalu „Christianitas” opublikowano kolejny szkic Josepha Pearce’a w moim przekładzie. Tym razem autor w swoim krótkim, acz treściwym tekście pisze o Jane Austen i jej znaczeniu w literaturze nie tylko angielskiej. Auto uważa, że spokojnie „można wymienić ją jednym tchem z Tołstojem, Dostojewskim i Dickensem. Niewielu w istocie dorasta jej do pięt pod względem czystego blasku jej dzieła i przenikliwych głębi, które sonduje”. Autor pisze też o stosunku wielkiej angielskiej pisarki do Kościoła katolickiego „w czasie, kiedy antykatolicka bigoteria i sekciarstwo stanowiły standardowe stanowisko w kulturze angielskiej”. O tym wszystkim i więcej można przeczytać w szkicu „Geniusz Jane Austen” . Photo by Paolo Chiabrando on Unsplash