Skip to main content

Ks. Jerzy Szymik zachęca do lektury Belloca


Dopiero teraz dowiedziałem się, że ks. Jerzy Szymik na łamach „Gościa Niedzielnego” z 9 stycznia 2020 roku zaleca lekturę H. Belloca. Autor przytoczył fragment z książki Wielkie herezje w moim przekładzie. Zwrócił uwagę na aktualność słów, które Belloc napisał w roku 1938 w rozdziale „Faza nowożytna”. Ks. Szymik dostrzegł m.in. nawiązanie Belloca do Ewangelii św. Marka i człowieka, którego Chrystus uwolnił od opętania w kraju Gerazeńczyków. Od siebie dodam, że ciekawe jest to, że dokładnie do tego samego obrazu odwołał się także abp Fulton J. Sheen, kiedy opisywał stan współczesnego człowieka w książce Go to Heaven. Sam Hilaire Belloc niewątpliwie był inspiracją dla wielkiego amerykańskiego duchownego, który znał pisarstwo zarówno jego, jak i jego przyjaciela Chestertona. Stąd możliwe jest, że arcybiskup Sheen miał też w pamięci analizę z Wielkich herezji.

Zatem tym bardziej „Czytajcie Belloca”, jak radzi ks. Jerzy Szymik w „Gościu Niedzielnym”. W końcu uczyli się od niego najwięksi.

Comments

Popular posts from this blog

„W co wierzymy” – najnowsza książka Fultona J. Sheena już wkrótce w sprzedaży!

Jest już zapowiedź najnowszej książki abp. Fultona J. Sheena w moim przekładzie. Publikacja będzie nosiła po polsku tytuł W co wierzymy . Sam arcybiskup nazwał ją w tekście „encyklopedią” i faktycznie można ją czytać na wyrywki, by dowiedzieć się na przykład, czym są sakramenty albo co to są cuda, albo jaka jest nauka Kościoła o aniołach itp., itd. Moim zdaniem można też tę książkę określić jako „Mini wykłady o maxi sprawach”, by zapożyczyć tytuł od polskiego autora, gdyż faktycznie jest to zbiór krótkich tekstów o sprawach, które są istotne dla naszego życia, dla naszych relacji z bliźnimi i ze światem. Na przykład Sheen swoją „encyklopedię” zaczyna od fundamentalnego pytania o sens życia. Stąd książka nie jest przeznaczona jedynie dla katolików. Po tę publikację powinien sięgnąć tak naprawdę każdy, komu poważna refleksja nad życiem nie jest obca. Mogłaby ona nosić równie dobrze dziś prowokujący i jednoznacznie brzmiący tytuł „Twoje życie ma sens”. W oryginale książka w rzec...

"Samotna pani z Dulwich" Maurice'a Baringa już zapowiadana na stronie Wydawnictwa Tyniec!

Na stronie Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec jest już zapowiedź "Samotnej pani z Dulwich" Maurice'a Baringa w moim przekładzie. Książka ukazuje się w ramach Biblioteki Christianitas. Mam nadzieję, że wkrótce ten piękny utwór będzie można już nabyć i przeczytać wreszcie po polsku. A tymczasem można zobaczyć okładkę, która moim zdaniem jest po prostu piękna i przeczytać opis oraz fragment samego utworu. Szczegóły na stronie wydawnictwa Tyniec:  Samotna pani z Dulwich (tyniec.com.pl)

Mówiąc krótko: Lektura na długie jesienne wieczory IV