Skip to main content

Joseph Pearce: Wywiad o Bellocu na portalach PCh24.pl i Catholic World Report


Jak już mówiłem w kolejnym odcinku z cyklu „Mówiąc krótko”, na stronie PCh24.pl z okazji 150 urodzin H. Belloca ukazał się wywiad, jaki na temat tego autora przeprowadziłem z Josephem Pearcem. Hilaire Belloc to moim zdaniem pisarz wciąż w Polsce niedoceniony, choć zasługuje na taką samą uwagę, jak Chesterton.

Pearce mówi w wywiadzie o Bellocu m.in.: Myślę, że uczciwe byłoby stwierdzenie, że Belloc wciąż żyje w cieniu swojego dobrego przyjaciela G. K. Chestertona, chociaż w ostatnich latach nieco się z tego cienia wyłonił. Kiedy George Bernard Shaw określił Chestertona i Belloca wziętych razem jako mistyczną bestię o nazwie „chesterbelloc”, przyznawał, że obaj byli postrzegani równoznacznie i ramię w ramię jako sobie równi pod względem literackiej rangi i wpływu na kulturę. Jest zatem dziwne i trochę niesprawiedliwe, że Belloc zmalał, podczas gdy Chesterton urósł. Jak usiłowałem pokazać w moich własnych publikacjach, są oni towarzyszami broni, których powinno się ponownie postrzegać jako sobie równych”.

Wywiad ukazał się także jednocześnie w wersji angielskiej na portalu „Catholic World Report”.

Zachęcam do zapoznania się z całością tej rozmowy zatytułowanej „Hilaire Belloc – nieustraszony żołnierz Kościoła” na portalu PCh24.pl, a także polecanie znajomym, którzy władają językiem angielskim do przeczytania go na portalu „Catholic World Report”, gdzie nosi tytuł „Hilaire Belloc: Defender of the Faith”.
 

Comments

Popular posts from this blog

Najnowszy BookTube w "Kultywatorze". Tym razem o filozofii i dzieciach oraz nowa biografia autorstwa Wojciecha Wencla

Z jakiegoś powodu nie można odtworzyć nagrania, ale wciąż można je zobaczyć na portalu PCh24.pl: PILIPIUK, PORZEZIŃSKI, OBARA || MARSZ PORNOGRAFII PRZEZ KULTURĘ. TEŻ NA PRAWICY! - PCh24.tv – Prawa Strona Internetu

"Samotna pani z Dulwich" Maurice'a Baringa już zapowiadana na stronie Wydawnictwa Tyniec!

Na stronie Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec jest już zapowiedź "Samotnej pani z Dulwich" Maurice'a Baringa w moim przekładzie. Książka ukazuje się w ramach Biblioteki Christianitas. Mam nadzieję, że wkrótce ten piękny utwór będzie można już nabyć i przeczytać wreszcie po polsku. A tymczasem można zobaczyć okładkę, która moim zdaniem jest po prostu piękna i przeczytać opis oraz fragment samego utworu. Szczegóły na stronie wydawnictwa Tyniec:  Samotna pani z Dulwich (tyniec.com.pl)

BookTube: O feministkach i "Największych kłamstwach XXI wieku", czyli polski Wierchowieński łże jak pies