Skip to main content

Joseph Pearce: Wywiad o Bellocu na portalach PCh24.pl i Catholic World Report


Jak już mówiłem w kolejnym odcinku z cyklu „Mówiąc krótko”, na stronie PCh24.pl z okazji 150 urodzin H. Belloca ukazał się wywiad, jaki na temat tego autora przeprowadziłem z Josephem Pearcem. Hilaire Belloc to moim zdaniem pisarz wciąż w Polsce niedoceniony, choć zasługuje na taką samą uwagę, jak Chesterton.

Pearce mówi w wywiadzie o Bellocu m.in.: Myślę, że uczciwe byłoby stwierdzenie, że Belloc wciąż żyje w cieniu swojego dobrego przyjaciela G. K. Chestertona, chociaż w ostatnich latach nieco się z tego cienia wyłonił. Kiedy George Bernard Shaw określił Chestertona i Belloca wziętych razem jako mistyczną bestię o nazwie „chesterbelloc”, przyznawał, że obaj byli postrzegani równoznacznie i ramię w ramię jako sobie równi pod względem literackiej rangi i wpływu na kulturę. Jest zatem dziwne i trochę niesprawiedliwe, że Belloc zmalał, podczas gdy Chesterton urósł. Jak usiłowałem pokazać w moich własnych publikacjach, są oni towarzyszami broni, których powinno się ponownie postrzegać jako sobie równych”.

Wywiad ukazał się także jednocześnie w wersji angielskiej na portalu „Catholic World Report”.

Zachęcam do zapoznania się z całością tej rozmowy zatytułowanej „Hilaire Belloc – nieustraszony żołnierz Kościoła” na portalu PCh24.pl, a także polecanie znajomym, którzy władają językiem angielskim do przeczytania go na portalu „Catholic World Report”, gdzie nosi tytuł „Hilaire Belloc: Defender of the Faith”.
 

Comments

Popular posts from this blog

BookTube o najnowszej książce Wojciecha Chmielewskiego "Sylwia z Gibalaka"

Premiera! Nowa książka w moim przekładzie!

S ą już egezmplarze autorskie "Świątobliwych zdrad". Książka, której autorką jest Martha Alegria Reichmann de Valladares, ukazała się nakładem Wydawnictwa AA w moim przekładzie. Rzecz smutna, bo mówiąca o korupcji na najwyższych szczeblach hierarchii watykańskiej, o skandalu homoseksualnym i jego kryciu oraz o przyjaźni ambasadora Hondurasu i jego rodziny z wysoko postawionym w hierarchii watykańskiej duchownym, który ostatecznie zostawił wdowę po amabasdorze i jego córki na lodzie po wkręceniu ich w szwindel finansowy...

Jane Austen: Gigant literacki nie tylko wśród kobiet

Na portalu „Christianitas” opublikowano kolejny szkic Josepha Pearce’a w moim przekładzie. Tym razem autor w swoim krótkim, acz treściwym tekście pisze o Jane Austen i jej znaczeniu w literaturze nie tylko angielskiej. Auto uważa, że spokojnie „można wymienić ją jednym tchem z Tołstojem, Dostojewskim i Dickensem. Niewielu w istocie dorasta jej do pięt pod względem czystego blasku jej dzieła i przenikliwych głębi, które sonduje”. Autor pisze też o stosunku wielkiej angielskiej pisarki do Kościoła katolickiego „w czasie, kiedy antykatolicka bigoteria i sekciarstwo stanowiły standardowe stanowisko w kulturze angielskiej”. O tym wszystkim i więcej można przeczytać w szkicu „Geniusz Jane Austen” . Photo by Paolo Chiabrando on Unsplash