Skip to main content

Joseph Pearce: Wywiad o Bellocu na portalach PCh24.pl i Catholic World Report


Jak już mówiłem w kolejnym odcinku z cyklu „Mówiąc krótko”, na stronie PCh24.pl z okazji 150 urodzin H. Belloca ukazał się wywiad, jaki na temat tego autora przeprowadziłem z Josephem Pearcem. Hilaire Belloc to moim zdaniem pisarz wciąż w Polsce niedoceniony, choć zasługuje na taką samą uwagę, jak Chesterton.

Pearce mówi w wywiadzie o Bellocu m.in.: Myślę, że uczciwe byłoby stwierdzenie, że Belloc wciąż żyje w cieniu swojego dobrego przyjaciela G. K. Chestertona, chociaż w ostatnich latach nieco się z tego cienia wyłonił. Kiedy George Bernard Shaw określił Chestertona i Belloca wziętych razem jako mistyczną bestię o nazwie „chesterbelloc”, przyznawał, że obaj byli postrzegani równoznacznie i ramię w ramię jako sobie równi pod względem literackiej rangi i wpływu na kulturę. Jest zatem dziwne i trochę niesprawiedliwe, że Belloc zmalał, podczas gdy Chesterton urósł. Jak usiłowałem pokazać w moich własnych publikacjach, są oni towarzyszami broni, których powinno się ponownie postrzegać jako sobie równych”.

Wywiad ukazał się także jednocześnie w wersji angielskiej na portalu „Catholic World Report”.

Zachęcam do zapoznania się z całością tej rozmowy zatytułowanej „Hilaire Belloc – nieustraszony żołnierz Kościoła” na portalu PCh24.pl, a także polecanie znajomym, którzy władają językiem angielskim do przeczytania go na portalu „Catholic World Report”, gdzie nosi tytuł „Hilaire Belloc: Defender of the Faith”.
 

Comments

Popular posts from this blog

„W co wierzymy” – najnowsza książka Fultona J. Sheena już wkrótce w sprzedaży!

Jest już zapowiedź najnowszej książki abp. Fultona J. Sheena w moim przekładzie. Publikacja będzie nosiła po polsku tytuł W co wierzymy . Sam arcybiskup nazwał ją w tekście „encyklopedią” i faktycznie można ją czytać na wyrywki, by dowiedzieć się na przykład, czym są sakramenty albo co to są cuda, albo jaka jest nauka Kościoła o aniołach itp., itd. Moim zdaniem można też tę książkę określić jako „Mini wykłady o maxi sprawach”, by zapożyczyć tytuł od polskiego autora, gdyż faktycznie jest to zbiór krótkich tekstów o sprawach, które są istotne dla naszego życia, dla naszych relacji z bliźnimi i ze światem. Na przykład Sheen swoją „encyklopedię” zaczyna od fundamentalnego pytania o sens życia. Stąd książka nie jest przeznaczona jedynie dla katolików. Po tę publikację powinien sięgnąć tak naprawdę każdy, komu poważna refleksja nad życiem nie jest obca. Mogłaby ona nosić równie dobrze dziś prowokujący i jednoznacznie brzmiący tytuł „Twoje życie ma sens”. W oryginale książka w rzec...

"Samotna pani z Dulwich" Maurice'a Baringa już zapowiadana na stronie Wydawnictwa Tyniec!

Na stronie Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec jest już zapowiedź "Samotnej pani z Dulwich" Maurice'a Baringa w moim przekładzie. Książka ukazuje się w ramach Biblioteki Christianitas. Mam nadzieję, że wkrótce ten piękny utwór będzie można już nabyć i przeczytać wreszcie po polsku. A tymczasem można zobaczyć okładkę, która moim zdaniem jest po prostu piękna i przeczytać opis oraz fragment samego utworu. Szczegóły na stronie wydawnictwa Tyniec:  Samotna pani z Dulwich (tyniec.com.pl)

Mówiąc krótko: Lektura na długie jesienne wieczory IV