Skip to main content

Mówiąc krótko: Czasy elżbietańskie jak PRL?


Lektura dwóch autentycznych pamiętników z czasów elżbietańskich może nasuwać skojarzenia z czasami PRL-u. Oczywiście przy zachowaniu wszelkich proporcji i różnic. Nic dziwnego zatem, że Clare Asquith wpadła na swoją frapującą interpretację dzieł Szekspira właśnie w Moskwie za czasów sowieckich jeszcze, oglądając spektakl teatralny, w którym zauważyła aluzje do otaczającej widzów komunistycznej rzeczywistości.

Tymczasem wygląda na to, że świat, niepomny tak przecież niedawnej historii totalitarnego systemu, ponownie wpada w obłęd i katolikom grozi prześladowanie na niespotykaną dotąd skalę. Stąd warto czytać także takie książki, jak pamiętniki z czasów elżbietańskich dwóch jezuitów: o. Johna Gerarda oraz o. Williama Westona. Zachęcam zatem do kolejnego odcinka „Mówiąc krótko”.


Comments

Popular posts from this blog

BookTube: O feministkach i "Największych kłamstwach XXI wieku", czyli polski Wierchowieński łże jak pies

Najnowszy BookTube w "Kultywatorze". Tym razem o filozofii i dzieciach oraz nowa biografia autorstwa Wojciecha Wencla

Z jakiegoś powodu nie można odtworzyć nagrania, ale wciąż można je zobaczyć na portalu PCh24.pl: PILIPIUK, PORZEZIŃSKI, OBARA || MARSZ PORNOGRAFII PRZEZ KULTURĘ. TEŻ NA PRAWICY! - PCh24.tv – Prawa Strona Internetu

"Samotna pani z Dulwich" Maurice'a Baringa już zapowiadana na stronie Wydawnictwa Tyniec!

Na stronie Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec jest już zapowiedź "Samotnej pani z Dulwich" Maurice'a Baringa w moim przekładzie. Książka ukazuje się w ramach Biblioteki Christianitas. Mam nadzieję, że wkrótce ten piękny utwór będzie można już nabyć i przeczytać wreszcie po polsku. A tymczasem można zobaczyć okładkę, która moim zdaniem jest po prostu piękna i przeczytać opis oraz fragment samego utworu. Szczegóły na stronie wydawnictwa Tyniec:  Samotna pani z Dulwich (tyniec.com.pl)