Skip to main content

Czy USA czeka wojna i inne krótkie teksty z „Frondy”


Amerykański dziennikarz John Mancino zastanawia się nad tym, czy Stanom Zjednoczonym grozi wybuch wojny domowej w wyniku tzw. „pokojowych” protestów po śmierci George’a Floyda. Jednocześnie zwraca uwagę na fakt, że w miastach rządzonych przez reprezentantów Partii Demokratycznej wskaźniki przestępczości idą w górę, a warunki życia się pogarszają. Więcej na ten temat można przeczytać w krótkim tekściku mojego autorstwa „Czy Stany Zjednoczone czeka wojna domowa?”

Z kolei amerykański ksiądz Michael P. Orsi zwraca uwagę na dewastację kościołów i symboli religijnych w Stanach Zjednoczonych. Także u nas oburzenie wywołała akcja aktywistów LGBT, którzy „ozdobili” znaną figurę Chrystusa w Warszawie tęczową flagą. Moim zdaniem jest to nie tylko oburzające, ale dość symboliczne. Wandale obarczyli Chrystusa dźwiganiem brzemienia grzechów tzw. „osób LGBT”, których symbolem jest tęczowa flaga. Ksiądz Orsi uważa, że te ataki to część wojny przeciwko cywilizacji i normom, których podstawę stanowi kodeks moralny i nauka, którą głosi Kościół. O tym można przeczytać w moim artykuliku „Dewastacja kościołów to tylko wstęp do szerokiej wojny z chrześcijaństwem”.

Tymczasem naukowcy prowadzą badania nad wynalezieniem szczepionki przeciwko koronawirusowi, którego epidemię wielu uważa za karę Bożą. Badania te jednak budzą wątpliwości niektórych organizacji katolickich, które zwracają uwagę na wykorzystywanie w tych eksperymentach linii komórkowych pochodzących z dzieci zabitych w wyniku aborcji. Prace nad szczepionką przeciwko COVID-19 nie są zresztą pierwszym takim przypadkiem wykorzystania tych linii komórkowych. Czy zatem ci, którzy będą chcieli się zaszczepić, będą mieli dylematy moralne? Czy katolik będzie mógł skorzystać z tych szczepionek czy jednak względy etyczne będą stanowić tutaj przesłankę do ich odrzucenia? Więcej w tekście „Czy szczepionka na COVID-19 korzysta z komórek abortowanychdzieci”.

Strach przed zarażeniem COVID-19 prowadzi do różnych dziwnych sytuacji, niestety także do jawnych profanacji. Otóż w jednej z amerykańskich parafii postanowiono udzielać Komunii św. w ten sposób, że konsekrowane Hostie umieszczono w plastykowych torebkach do zabrania przed wyjściem z Kościoła. Taki „eucharystyczny take-away” i byłoby to może i śmieszne, gdyby nie fakt, że chodzi o Ciało i Krew naszego Pana, który umarł za nas na krzyżu, a pomysł tego typu zdaje się świadczyć o jednym: o braku wiary w rzeczywistą obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. O tym bulwersującym świętokradztwie mogą Państwo poczytać w tekście „Szokująca profanacja w USA:Parafia rozdaje Komunię w woreczkach na wynos”.

Ponowne zamienienie dawnej bizantyjskiej bazyliki w meczet wywołało oburzenie chrześcijan na świecie, jednocześnie katolicy oczekiwali zdecydowanej reakcji papieża Franciszka. Jeszcze przed uroczystym otwarciem Hagii Sophii jako meczetu Robert Spencer, autor Niepoprawnego politycznie przewodnika po islamie i krucjatach zastanawiał się, jak zareaguje ojciec święty. Zdaniem historyka papież Franciszek sam zastawił na siebie pułapkę swoimi gestami wobec wyznawców islamu, m.in. podpisaniem „Dokumentu o ludzkim braterstwie” w lutym 2019 roku. O tym w tekście, który wciąż jest aktualny: „Czy Franciszek otwarcie potępi przekształcenie Hagii Sophii w meczet?”

Nawet katolicy traktują egzorcyzmy z dużym sceptycyzmem, choć przecież doktryna o demonach i istnieniu szatana stanowi część nauki Kościoła katolickiego. Są też tacy, którzy uważają to za bzdury i zabobony rodem ze „średniowiecza” (o którym zresztą nie mają zazwyczaj żadnego pojęcia). Ksiądz Francesco Bamone we wstępie do nowych Wytycznych dla posługi egzorcyzmu twierdzi, że mówienie o egzorcyzmach bez żywej wiary w Chrystusa jest jak chęć uporania się „z równaniem kwadratowym bez znajomości czterech podstawowych działań matematycznych”. Reszta w tekście „Egzorcyzm to nie zabobon, ale posługa radości, światła i pokoju”.

Te i inne moje krótkie teksty oznaczone inicjałami „jjf” można przeczytać na portalu „Fronda”. Zachęcam do lektury.

Comments

Popular posts from this blog

Premiera! Nowa książka w moim przekładzie!

S ą już egezmplarze autorskie "Świątobliwych zdrad". Książka, której autorką jest Martha Alegria Reichmann de Valladares, ukazała się nakładem Wydawnictwa AA w moim przekładzie. Rzecz smutna, bo mówiąca o korupcji na najwyższych szczeblach hierarchii watykańskiej, o skandalu homoseksualnym i jego kryciu oraz o przyjaźni ambasadora Hondurasu i jego rodziny z wysoko postawionym w hierarchii watykańskiej duchownym, który ostatecznie zostawił wdowę po amabasdorze i jego córki na lodzie po wkręceniu ich w szwindel finansowy...

BookTube: O feministkach i "Największych kłamstwach XXI wieku", czyli polski Wierchowieński łże jak pies

Jane Austen: Gigant literacki nie tylko wśród kobiet

Na portalu „Christianitas” opublikowano kolejny szkic Josepha Pearce’a w moim przekładzie. Tym razem autor w swoim krótkim, acz treściwym tekście pisze o Jane Austen i jej znaczeniu w literaturze nie tylko angielskiej. Auto uważa, że spokojnie „można wymienić ją jednym tchem z Tołstojem, Dostojewskim i Dickensem. Niewielu w istocie dorasta jej do pięt pod względem czystego blasku jej dzieła i przenikliwych głębi, które sonduje”. Autor pisze też o stosunku wielkiej angielskiej pisarki do Kościoła katolickiego „w czasie, kiedy antykatolicka bigoteria i sekciarstwo stanowiły standardowe stanowisko w kulturze angielskiej”. O tym wszystkim i więcej można przeczytać w szkicu „Geniusz Jane Austen” . Photo by Paolo Chiabrando on Unsplash