Skip to main content

„Czy możemy poznać samych siebie?” – pyta Joseph Pearce

I odpowiada w kolejnym szkicu, który w moim tłumaczeniu ukazał się niedawno na portalu „Christianitas”. Oczywiście nie obędzie się i bez odwołania do Szekspira.

Jakiś czas temu – pisze autor Pisarzy nawróconych – w artykule na temat moralności współczesnej edukacji dla portalu „Intellectual Takeout” zacytowałem słynną radę Poloniusza, jakiej udzielił swojemu synowi, aby nade wszystko był wierny „sobie”. Stwierdziłem, że taka maksyma „służy za motto dla wszelkiej współczesnej zsekularyzowanej i zrelatywizowanej edukacji”. Sprzeciwiając się temu mojemu stwierdzeniu, ktoś skomentował, że słowa Poloniusza były jedynie zwykłym powtórzeniem starożytnego greckiego aforyzmu, by „poznać samego siebie”, co Platon między innymi uważał za początek mądrości”.

Całość tekstu Czy możemy poznać samych siebie do przeczytania na portalu „Christianitas”.

 

Comments

Popular posts from this blog

Najnowszy BookTube w "Kultywatorze". Tym razem o filozofii i dzieciach oraz nowa biografia autorstwa Wojciecha Wencla

Z jakiegoś powodu nie można odtworzyć nagrania, ale wciąż można je zobaczyć na portalu PCh24.pl: PILIPIUK, PORZEZIŃSKI, OBARA || MARSZ PORNOGRAFII PRZEZ KULTURĘ. TEŻ NA PRAWICY! - PCh24.tv – Prawa Strona Internetu

"Samotna pani z Dulwich" Maurice'a Baringa już zapowiadana na stronie Wydawnictwa Tyniec!

Na stronie Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec jest już zapowiedź "Samotnej pani z Dulwich" Maurice'a Baringa w moim przekładzie. Książka ukazuje się w ramach Biblioteki Christianitas. Mam nadzieję, że wkrótce ten piękny utwór będzie można już nabyć i przeczytać wreszcie po polsku. A tymczasem można zobaczyć okładkę, która moim zdaniem jest po prostu piękna i przeczytać opis oraz fragment samego utworu. Szczegóły na stronie wydawnictwa Tyniec:  Samotna pani z Dulwich (tyniec.com.pl)

BookTube: O feministkach i "Największych kłamstwach XXI wieku", czyli polski Wierchowieński łże jak pies