Skip to main content

Prof. Roberto de Mattei i George Weigel w moim przekładzie na PCh24.pl

Na portalu PCh24.pl opublikowano moje tłumaczenie dwóch ważnych tekstów dwóch różnych autorów. Pierwszy to artykuł autorstwa prof. Roberto de Mattei pt. Ultramontanizm a papolatria. Czy władza papieża jest absolutna?. Prof. de Mattei przedstawia zarys historii ultramontanizmu i pisze o starciu dwóch wizji papiestwa i roli następcy św. Piotra. Droga, którą wybiera profesor, jest tą, która odnosi się z szacunkiem do Namiestnika Chrystusa, ale jednocześnie przeciwstawia się zarówno skrajnemu kultowi oddawanemu ojcu świętemu, jak i jego upokarzaniu. Autor dotyka tutaj także ważnej kwestii nieomylności papieża, która to nieomylność bywa interpretowana w sposób opaczny. Jego zdaniem ultramontanizm unika skrajności, a także tak opacznego rozumienia nieomylności papieskiej.

Z kolei drugi tekst to rozważania George’a Weigla pt. Płynny katolicyzm i bezdroża niemieckiej drogi synodalnej. Amerykański publicysta pisze o wersji katolicyzmu, która w rzeczywistości jest oderwaniem Kościoła „od jego fundamentów w Piśmie Świętym i tradycji”, a którą swego czasu określił jako „katolicyzm lite” (Catholicism Lite). Po różnych nieporozumieniach, wynikłych z tłumaczenia tego określenia na inne języki, Weigel zdecydował się nazwać tę przystosowaną do ducha czasu wersję katolicyzmu innym mianem, a mianowicie jako „płynny katolicyzm”. Na jakie manowce ów płynny katolicyzm prowadzi, przykładem zdaniem autora jest niemiecka droga synodalna. Wyjaśnienie można znaleźć w samym artykule.

Oba tekst do przeczytania na portalu PCh24.pl. Zachęcam do lektury.

 

Comments

Popular posts from this blog

„W co wierzymy” – najnowsza książka Fultona J. Sheena już wkrótce w sprzedaży!

Jest już zapowiedź najnowszej książki abp. Fultona J. Sheena w moim przekładzie. Publikacja będzie nosiła po polsku tytuł W co wierzymy . Sam arcybiskup nazwał ją w tekście „encyklopedią” i faktycznie można ją czytać na wyrywki, by dowiedzieć się na przykład, czym są sakramenty albo co to są cuda, albo jaka jest nauka Kościoła o aniołach itp., itd. Moim zdaniem można też tę książkę określić jako „Mini wykłady o maxi sprawach”, by zapożyczyć tytuł od polskiego autora, gdyż faktycznie jest to zbiór krótkich tekstów o sprawach, które są istotne dla naszego życia, dla naszych relacji z bliźnimi i ze światem. Na przykład Sheen swoją „encyklopedię” zaczyna od fundamentalnego pytania o sens życia. Stąd książka nie jest przeznaczona jedynie dla katolików. Po tę publikację powinien sięgnąć tak naprawdę każdy, komu poważna refleksja nad życiem nie jest obca. Mogłaby ona nosić równie dobrze dziś prowokujący i jednoznacznie brzmiący tytuł „Twoje życie ma sens”. W oryginale książka w rzec...

"Samotna pani z Dulwich" Maurice'a Baringa już zapowiadana na stronie Wydawnictwa Tyniec!

Na stronie Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec jest już zapowiedź "Samotnej pani z Dulwich" Maurice'a Baringa w moim przekładzie. Książka ukazuje się w ramach Biblioteki Christianitas. Mam nadzieję, że wkrótce ten piękny utwór będzie można już nabyć i przeczytać wreszcie po polsku. A tymczasem można zobaczyć okładkę, która moim zdaniem jest po prostu piękna i przeczytać opis oraz fragment samego utworu. Szczegóły na stronie wydawnictwa Tyniec:  Samotna pani z Dulwich (tyniec.com.pl)

Mówiąc krótko: Lektura na długie jesienne wieczory IV