Skip to main content

Joseph Pearce o jednym z najważniejszych dzieł M. Baringa i o siedmiu filarach cywilizacji Zachodu

Na portalu „Christianitas” ukazało się moje tłumaczenie szkicu Josepha Pearce’a z cyklu „In a Nutshell”, który publikowany jest na amerykańskim portalu „Crisis Magazine”. O „C” krótko mówiąc to tekst o jednej z najważniejszych powieści Maurice’a Baringa, która niestety nie doczekała się przekładu na język polski. Może wraz ze esejem Gilmara Siqueiry pt. O marnowaniu życia, który również poświęcony jest C (i także w moim przekładzie), da polskiemu czytelnikowi choć przedsmak tego, co traci. A może zachęci jakiegoś ambitnego tłumacza (i wydawnictwo) do przełożenia całego dzieła?

Z kolei na portalu PCh24.pl w minioną niedzielę opublikowano mój przekład tekstu Pearce’a Siedem filarów cywilizacji Zachodu. Rzecz również o książkach, tym razem o tych, które można uznać za fundamentalne i oczywiste dla naszej cywilizacji. Choć z drugiej strony wiem już, że nie dla wszystkich jest to takie oczywiste, a niektórzy po przeczytaniu szkicu Pearce’a proponowali mu umieszczenie wśród tych dzieł dość zaskakującej pozycji. Mam nadzieję, że polski czytelnik będzie miał okazję się wkrótce dowiedzieć, o co chodzi. Ciąg dalszy zatem pewnie nastąpi.

 

Comments

Popular posts from this blog

„W co wierzymy” – najnowsza książka Fultona J. Sheena już wkrótce w sprzedaży!

Jest już zapowiedź najnowszej książki abp. Fultona J. Sheena w moim przekładzie. Publikacja będzie nosiła po polsku tytuł W co wierzymy . Sam arcybiskup nazwał ją w tekście „encyklopedią” i faktycznie można ją czytać na wyrywki, by dowiedzieć się na przykład, czym są sakramenty albo co to są cuda, albo jaka jest nauka Kościoła o aniołach itp., itd. Moim zdaniem można też tę książkę określić jako „Mini wykłady o maxi sprawach”, by zapożyczyć tytuł od polskiego autora, gdyż faktycznie jest to zbiór krótkich tekstów o sprawach, które są istotne dla naszego życia, dla naszych relacji z bliźnimi i ze światem. Na przykład Sheen swoją „encyklopedię” zaczyna od fundamentalnego pytania o sens życia. Stąd książka nie jest przeznaczona jedynie dla katolików. Po tę publikację powinien sięgnąć tak naprawdę każdy, komu poważna refleksja nad życiem nie jest obca. Mogłaby ona nosić równie dobrze dziś prowokujący i jednoznacznie brzmiący tytuł „Twoje życie ma sens”. W oryginale książka w rzec...

"Samotna pani z Dulwich" Maurice'a Baringa już zapowiadana na stronie Wydawnictwa Tyniec!

Na stronie Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec jest już zapowiedź "Samotnej pani z Dulwich" Maurice'a Baringa w moim przekładzie. Książka ukazuje się w ramach Biblioteki Christianitas. Mam nadzieję, że wkrótce ten piękny utwór będzie można już nabyć i przeczytać wreszcie po polsku. A tymczasem można zobaczyć okładkę, która moim zdaniem jest po prostu piękna i przeczytać opis oraz fragment samego utworu. Szczegóły na stronie wydawnictwa Tyniec:  Samotna pani z Dulwich (tyniec.com.pl)

Mówiąc krótko: Lektura na długie jesienne wieczory IV