Skip to main content

Trzy ksiażki poleca dr Michał Gołębiowski

Comments

  1. Szczęść Boże!

    Panie Janie, obserwuję Pana kanał od samego prawie początku i często kieruję się przy wyborze lektury Pana radami, ale i poleceniami Pana gości.
    (Niestety z jakiegoś powodu moje komentarze nie są widoczne (i to chyba wina jakiś ustawień u mnie:/ Dlatego piszę tutaj.)
    Jeśli jednak wolno to i ja chciałabym Panu coś z całego serca polecić.
    Kiedyś idąc za Pana zachętą przeczytałam "Pamiętniki wiejskiego proboszcza" G. Bernanosa. Mówił Pan wtedy też o książce "Dialogi karmelitanek" tegoż autora, niestety nie mogłam jej znaleźć.
    Ale niedawno przeczytałam nowelę "Ostatnia na szafocie" Gertrud von Le Fort, wielkiej katolickiej (konwertytki), niemieckiej autorki, przyjaciółki Edyty Stein. Nowela ta była inspiracją dla Bernanosa i niegdyś bardzo głośnym utworem. Jest naprawdę przepięknym utworem, ale nigdy nie była tłumaczoną na język polski.
    Niedawno natrafiłam na wydawnictwo, które założyła pani Anna Maternowska-Frasunkiewicz. Sama tłumaczy książki Gertrud von Le Fort i własnym wysiłkiem je wydaje. Przeczytałam również "Żonę Piłata" tejże autorki, ponadczasową, poetycką nowelę, będącą refleksją nad winą i odkupieniem.

    Na swoją kolej czeka "Niewiasta wieczna", którą wydawca poleca takimi słowami:
    "(...) medytacja na temat kobiecości, skarbnica złotych myśli. To zbiór trzech esejów napisany przez Gertrud von le Fort, pisarkę humanizmu chrześcijańskiego, siedem razy nominowaną do Literackiej Nagrody Nobla, wydany w 1932 roku w Niemczech."
    Może warto by i Pan polecił tak wielką chrześcijańską literaturę, o której jest tak cicho.
    Jeśli choć trochę Pana zaciekawiłam to proszę skorzystać z wklejonego poniżej linku do strony wydawnictwa:
    https://wydawnictwoancilla.com/

    Dodam, że książki są przepięknie i starannie wydane jak tylko potrafi kobieta dbająca o to, by każdy szczegół naszej rzeczywistości stworzyć pięknym, jeśli tylko mamy możliwość.
    A może i Pani Anna, wydawca, tłumaczka i Pani Domu dałaby się zaprosić i opowiedzieć o swoich trzech ulubionych książkach.

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

„W co wierzymy” – najnowsza książka Fultona J. Sheena już wkrótce w sprzedaży!

Jest już zapowiedź najnowszej książki abp. Fultona J. Sheena w moim przekładzie. Publikacja będzie nosiła po polsku tytuł W co wierzymy . Sam arcybiskup nazwał ją w tekście „encyklopedią” i faktycznie można ją czytać na wyrywki, by dowiedzieć się na przykład, czym są sakramenty albo co to są cuda, albo jaka jest nauka Kościoła o aniołach itp., itd. Moim zdaniem można też tę książkę określić jako „Mini wykłady o maxi sprawach”, by zapożyczyć tytuł od polskiego autora, gdyż faktycznie jest to zbiór krótkich tekstów o sprawach, które są istotne dla naszego życia, dla naszych relacji z bliźnimi i ze światem. Na przykład Sheen swoją „encyklopedię” zaczyna od fundamentalnego pytania o sens życia. Stąd książka nie jest przeznaczona jedynie dla katolików. Po tę publikację powinien sięgnąć tak naprawdę każdy, komu poważna refleksja nad życiem nie jest obca. Mogłaby ona nosić równie dobrze dziś prowokujący i jednoznacznie brzmiący tytuł „Twoje życie ma sens”. W oryginale książka w rzec...

"Samotna pani z Dulwich" Maurice'a Baringa już zapowiadana na stronie Wydawnictwa Tyniec!

Na stronie Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec jest już zapowiedź "Samotnej pani z Dulwich" Maurice'a Baringa w moim przekładzie. Książka ukazuje się w ramach Biblioteki Christianitas. Mam nadzieję, że wkrótce ten piękny utwór będzie można już nabyć i przeczytać wreszcie po polsku. A tymczasem można zobaczyć okładkę, która moim zdaniem jest po prostu piękna i przeczytać opis oraz fragment samego utworu. Szczegóły na stronie wydawnictwa Tyniec:  Samotna pani z Dulwich (tyniec.com.pl)

Mówiąc krótko: Lektura na długie jesienne wieczory IV